NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona staje się tym samym serwisem archiwalnym.


Nawigacja
Artykuy » GDZIE NA SPŁYW » KAJAKI INA KAJAKI STARGARD KAJAKI GOLENIÓW
KAJAKI INA KAJAKI STARGARD KAJAKI GOLENIÓW

SPRAWDŹ POZOSTAŁE AKWENY Z NASZEJ OFERTY -

JEZIORO DĄBIE - MIĘDZYODRZE - RZEKA ODRA - RZEKA KRĄPIEL - RZEKA PŁONIA - RZEKA ŁARPIA - RZEKA TYWA - RZEKA GOWIENICA

NASZA STRONA POŚWIĘCONA RZEKOM KRĄPIEL ORAZ INA

BALBOA Ina
Ina
Ina
Ina
Ina
Ina
Ina
Ina






Ina
Ina
Ina
Ina
Ina
Ina

Rzeka Ina płynie przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie. Największe dopływy to Mała Ina, Stobnica, Krąpiel. Ma długość 129,10 km, z czego nieco ponad 104km rzeki, umożliwia spływanie kajakiem. Od Bącznika (Łęsko) do Inoujścia zorganizowano przy rzece sieć stanic gminy Goleniów pod nazwą “Meandry Iny” - obecnie bardzo mocno zdewastowane i zniszczone wyjścia z rzeki. Średni spadek doliny rzecznej w górnym biegu wynosi 4‰, w dolnym 0,2‰. Średni przepływ z lat 1951-1990 wynosił w Goleniowie 12,4 m³/s, a maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu osiąga 3,5 m.

Wypływa z torfowiska położonego na północny-wschód od Ińska. W górnym biegu przyjmuje dopływ z jeziora Ińsko, a następnie przepływa przez kilka jezior. W pobliżu wsi Bytowo połowa wód Iny jest kierowana do Pęzinki, zwanej także Skradzioną Iną (w Pęzinie „skradziona” woda wraca do Iny). Teoretycznie Ina jest dostępna od Stargardu dla małych barek, a od Goleniowa dla małych statków rzecznych (aktualnie zarówno leżące w korycie drzewa jak i zarastające nurt zarośla wierzbowe uniemożliwiają takie jej wykorzystanie). Od Recza stanowi dostępny szlak kajakowy. Wyższy odcinek rzeki mogą pokonywać tylko wczesną wiosną amatorzy rzek zwałkowych. Dla mniej doświadczonych polecany jest odcinek od Stargardu, aż do ujscia rzeki. Cała rzeka jest do przepłynięcia w 5-7 dni, odcinek ze Stargardu do ujscia 2-4. Osobiście polecamy organizację spływu rzeką Iną i Krąpiel (bardzo malowniczy i piekny dopływ Iny przed Stargardem) na odcinku od Pęzina (Krąpiel), aż do ujscia Iny. Jest to wtedy odcinek ok. 75 km bardzo malowniczego spływu. Trasa idealnie nadaje się na długi weekend 3-5 dni, w zależności od zaawansowania kajakarzy.

Dolina rzeki posiada zmienny charakter: od Recza do Stargardu jest szeroka i zabagniona, od Goleniowa węższa i głębsza. Ina uchodzi poniżej jeziora Dąbie do odcinka Odry zwanego Domiążą. Za Reczem Ina jest uregulowana, co oznacza, że jej brzegi są podparte przez drewniane kołki. Szerokość niewiele ponad 4 metry. Startując tuż za zastawką (przed mostem na drodze z Recza do Stargardu) już po 250 metrach trafiamy na kaskadę progów. W zależności od sprzętu i jego użytkowników a także poziomu wody będzie to atrakcja lub utrudnienie czyli skok lub przenoszenie kajaków. Dość stromy miejscami brzeg powoduje, że wynoszenie kajaków nie jest tu zbyt wygodne. Rozpoczynając spływ od jazu w Reczu należy uwzględnić konieczność przeniesienia kajaków przez kolejne cztery jazy i przepłynięcia kilku progów. Ostatecznie dopływamy do jazu w Stargardzie. Tutaj można zrobić przerwę na zwiedzanie jednego z największych miast na Pomorzu Zachodnim. Wody Iny, zwłaszcza w górnym biegu, są czyste (występują nawet pstrągi). Zanieczyszczenia wprowadza Mała Ina oraz ścieki z miast położonych nad rzeką.

Poniżej Stargardu Ina płynie wolno i leniwie. Brzegi początkowo niskie i podmokłe stają się coraz wyższe. Między Stargardem a Goleniowem płynie się wśród lasów Puszczy Goleniowskiej To najładniejszy odcinek Iny. Po opuszczeniu miasta, Ina ma 12-15 m szerokości, po jej obu stronach znajdują się rozległe łąki porosłe kępami olch, a koryto rzeczne zaczyna meandrować w rozległej dolinie. Zwalone do wody drzewa nie stwarzają niebezpieczeństwa dla płynących, a podnoszą atrakcyjność rzeki. Po opuszczeniu puszczy, Ina przepływa przez Goleniów, w którym także można zrobić przerwę (przy długim moście drogowym) na krótkie zwiedzanie. Na lewym brzegu miasta widnieje osiemnastowieczny spichlerz, wzdłuż prawego ciągnie się bulwar. Rzeka płynie tutaj uregulowanym odcinkiem. Na granicy miasta Ina kieruje się na zachód i przepływa przez szerokie łąki, a od Nadrzecza, jej brzegi porastają trzciny

Za Goleniowem Ina płynie szeroko, monotonnie i leniwie wśród łąk i pól, z brzegami porośniętymi trzciną. Ujście Iny do Odry (Domiąży) znajduje się naprzeciwko południowego krańca wyspy Mnisi Ostrów. Na wysokości dawnego mostu nad Iną, po prawej stronie możemy zakończyć nasz spływ. Są rownież inne opcje dalszego płynięcia. Gdy popplyniemy w lewo, wzdłuż brzegu po ok. 1km dotrzemy do półwyspu wrzynającego się w jezioro Dąbie (dawna wieś Inoujście), gdzie na jego północnym krańcu znajdujemy niezłe miejsce biwakowe z widokiem na Betonowiec. Możemy spłynąć do samego Szczecina Dąbie (około 18km- drugi dzień spływowy) i naszej bazy w Harcerskim Ośrodku Morskim. Gdy popłyniemy w prawo, dotrzemy do Świętej - miejsca gdzie od lat planuje się przeprawę  do Polic i tu możemy również zakończyć kajakowanie. Trzecią opcją jest przecięcie Odry na wprost i dotarcie Łarpią do centrum Polic ul. Goleniowska około 250 metrów od rynku). Opływamy wyspę Mnisi Ostrów od południa, skręcamy w prawo i po około 900 metrach skręcamy w lewo. Ppłyniemy na wprost aż do samych Polic - dodatkowo okolo 7 km.

ATRAKCJE NA SZLAKU:

  1. Ińsko - gdzie mimo wojennych zniszczeń zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny miasta, relikty murów obronnych, a także część miasta pochodząca z XIX w..
  2. Recz - prawie całkowicie opasany średniowiecznym murem miejskim, zbudowanym z polnych kamieni, z basztami Choszczeńską i Drawieńską oraz licznymi zabytkowymi budynkami. Nad starym miastem góruje gotycki, XIV wieczny kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla. Miasto leży na europejskim Szlaku Cysterskim.
  3. Krępcewo -  które co prawda nie jest miastem, ale rodową wsią książęcego rodu von Wedlów, gdzie zachowały się ruiny zamku, a także unikatowe bramy wjazdowe do wsi zdradzające jej obronny charakter.
  4. Stargard -  z jego słynnym systemem fortyfikacji, składających się ze średniowiecznych murów miejskich wraz z 9 bramami i basztami, a także wpisaną na listę UNESCO ogromną gotycką kolegiatą, średniowiecznym ratuszem oraz innymi bezcennymi zabytkami. Miasto znajduje się na europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na terenie Starego Miastaoraz  w jego okolicy, znajdują się 22 zabytki. MOżna je zwiedzić szlakiem miejskim.
  5. Sowno - wsi w której w XIX-wiecznym neogotyckim kościele znajdują się renesansowy ołtarz i ambona.
  6. Strumiany - wieś z XIX wieczna zabudową szachulcową.
  7. Goleniów - gdzie średniowieczne mury miejskie z siedmioma basztami i bramami oraz XVIII wieczny, szachulcowy spichlerz, zobaczą kajakarze bezpośrednio z kajaka, gdyż opływane są one przez Inę, a także już po opuszczeniu jednostki będą mogli zaznajomić się z innymi bezcennymi zabytkami tego pięknego miasta, w tym późnogotycki kościół Świętej Katarzyny z XVI wieku.


Zapraszamy do poznawania rzeki Iny z kajaka. Idealnie nadaje się na spływanie jedno i wielodniowe. Dowieziemy również kajaki, wiosła, kamizelki i Wasze bagaże we wskazane miejsce. Jednorazowo przewieziemy do 14 sztuk kajaków. Punkty wodowań/odbioru, to między innymi Recz,  Gładysz k.Suchania, most k. Żukowa, Krępcewo, Strachocin, Stargard jaz, Stargard ul. Świętopełka, most Klępino, most Lubowo, most Poczernin, most Sowno, Strumiany (koniec dojazu pożarowego nr 20), most Bącznik (miejsce odpoczynku), Goleniów ul. Spacerowa (mini plażyczka ze skarpą), Goleniów spichlerz, Modrzewie, most Bolesławice, pozostałości mostu Inoujście, kanał Kamieniska, Lubczyna, Święta. Dla upartych pojedziemy nawet do Ińska :).

Rzeka Ina w naszej ofercie, to głównie spływy na zlecenia oraz Mobilne Punkty Wypożyczeń Kajaków, o ktorych informujemy na bieżąco na naszej stronie.

Cennik ogólny (ceny brutto), skontaktuj się z nami celem ustalenia dokładnej ceny spływu biuro@kajaki.szczecin.pl:

  1. Wynajem kajaka na 1 dzień - od 35 do 40 złotych
  2. Wynajem kajaka na 2 dni i więcej - od 30 do 35 złotych
  3. Dzień postojowy, całodniowa obsługa (przy spływach wielodniowych) - 200,00 + 1,50/km
  4. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Lubczyna, Strumiany, Bącznik (Łęsko), Stargard, Sowno, Goleniów, Poczernin, Lubowo – 130,00
  5. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Modrzewie, Bolesławice, Święta, Inoujście, Stargard, Police – 165,00
  6. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Żukowo, Suchań, Recz – 240,00
  7. Zryczałtowany transport kajaków kurs z/do; Ińsko, Ciemnik, Krzemień, Bytowo, Rybaki – 270,00/300,00

Ofertę dedykowaną znajdziecie na www.kajakowaina.pl . Na wycieczkach oraz realizowanych zleceniach obowiązuje "Regulamin koszystania ze sprzętu pływającego" . Wypożyczając sprzęt kajakowy Wypożyczający akceptuje niniejszy regulamin.

Inne akweny na spływy kajakowe w okolicy, do wykorzystania przy spływach na Inie.

  1. Krąpiel (dopływ Iny) - to poligon odpowiedni dla amazońskich wypraw. Rzeka dzika, płynąca wąwozem, można powiedzieć że ma charakter górski.
  2. Jezioro Dąbie - Świetne na wypady podczas bezwietrznej pogody, przy wiatrach kapryśne i z mocna falą. Wiele ciekawych miejsc, w tym tzw. Betonowiec czy też wyspa Robiena. Nadaje się również na wypady wielodniowe.
  3. Odra Wschodnia (Regalica) - rozwidlenie Odry. Od Schwedt, Odra dzieli się na Zachodnią i Wschodnią (Regalicę). Umożliwia wariantowość wpłynięcia na kanały Międzyodrza. Połącznie z Odrą Zachodnią na Przekopie Ustowskim, kanale Leśnym oraz Przekopie Parnickim. Swoje ujście ma w jeziorze Dąbie.
  4. Łarpia - rozlewisko Odry. Łączy Police z Odrą i poprzez Iński Nurt z jeziorem Dąbie. Idealna na wyprawy do Betonowca, dla mieszkańców Polic, oraz dwudniowych spływów Police - Szczecin Dąbie (nasza baza).
RZEKA INA
(patrzymy od dołu, do góry, tak jak płynie rzeka)
Km
ujście do Odry - dalej warianty Police, Święta, Inoujście (półwysep), Szczecin Dąbie.
0.00
Filary starego mostu do Inoujścia. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 0.70
Lokalny most drogowy. W prawo osada Bolesławice. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 5.80
Dojazd z Modrzewia - Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 10,20
Most drogi krajowej S3
13.70
Most drogowy pod ul. Przestrzenną 15.20
Most drogowy pod ul. Szczecińską. Za mostem po lewej stronie znajduje sie dobre miejsce na wyjście z kajaka, a przy samym brzegu znajduje sie bar, a za barem znajduje się sklep Netto. 16.10
Strumyk Goleniowski dopływ 16.10
Most drogowy pod ul. Andersa 16.50
Most drogowy pod ul. Kasprowicza 17.00
Most kolejowy linii Szczecin - Świnoujście 17.30
Wiśniówka dopływ 17.50
Leśniczówka Łęsko. 100metrów od brzegu, po lewej stronie znajduje się kwatera myśliwska w Łęsku, mozna tam przenocować w bardzo dobrych warunkach lub za zgodą leśniczego na polanie obok kwatery rozbić obóz (są tam również wiaty, ławki i miejsce na ognisko). Przybycie należy kosultować z nadleśnictwem Kliniska ze względu na częste imprezy myśliwskie. Wyjście na brzeg bardzo trudne 26.60
Most drogowy Klinska Wielkie - Stawno (w lewo). Za mostem, po lewej stronie wiata i miejsce ogniskowe. Początek szlaku kajakowego "Meandry Iny" Gminy Goleniów. Niestety utrudnione wyjście z kajaka, z powodu mocno zaniedbanej i zniszczonej pochylni. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 26.80
Strumiany, dojazd pożarowy nr 20. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 33,80
Most drogowy - droga nr 142 Szczecin - Chociwel.
36.50
Most lokalnej drogi, po lewej miejscowość Sowno. Wyjście z kajaka pod mostem z lewej strony (schodki), tu można zdać jak i zwodować kajaki. Większość spływów rozpoczyna się po 120 metrów za mostem po prawej stronie - nadbrzeżna skarpa. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 37.30
Most lokalnej drogi do Poczernina, miejscowość po prawej stronie. Za mostem po lewej stronie znajduje się dobre miejsce do wyjścia na brzeg. We wsi sklep. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu.
43.00
Wieś Rogowo. Mała drewniana kładka dla pieszych i rowerzystów, przed mostkiem wystaje kilka starych filarów od poprzedniego mostku. Po lewej stronie przed mostkiem znajduje się miejsce do zaparkowania kajaka i można wyjść na ładną łąkę, gdzie można rozbić dziki biwak, po drugiej stronie mostka w odległóści ok. 100m znajduje sie wieś Rogowo, w której jest sklep. 48.00
Wieś Żarowo 50.00
Zabytkowy most Staragrdzkiej Kolejki Wąskotorowej
51.70
Lubowo, most drogi do Żarowa. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 51.75
Ujście rzeki Małki 51.80
Kłępino, most lokalnej drogi, Klępino po prawej, odległość ok. 200m. We wsi sklep. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 54.50
Ujście Kanału Młyńskiego 56.80
Ujście Młynówki 57.60
Most drogowy, ul Młyńska, ostatni most w Stargardzie, po prawej stronie za mostem dobre miejsce na wodowanie kajaków - ul. Świętopełka. Możliwość rozpoczęcia spływu. 58.00
Stargard, most ul. Bolesława Chrobrego i drogi nr 20 Stargard – Chociwel. Pod mostem przy niskim stanie wody możliwa bystrza 58.20
Jaz i przepławka "Stargard", łatwe wyjście po prawej stronie,przenioska ok 100m, trudne zejście do rzeki. UWAGA - przy wysokim poziomie wody i otwartych grodziach bardzo szybki nurt. Możemy zwiedzić Stargard. Możliwość zakończenia spływu. 58.20
Most ulicy Kazimierza Wielkiego. Przed mostem na lewym brzegu znajduje się przyjemna restauracja/kawiarnia z ładnym tarasem nad rzeką. Pod tarasem znajdują się stare betonowe schody, z których można skorzystać przy wychodzeniu z kajaka. Po chwili wypływ Kanału Młyńskiego, lewa strona, można nim popłynąć w celu zwiedzenia części miasta nie wychodząc z kajaka, lecz nie należy nim płynąć z nadzieją przepłynięcia miasta i powrotu do głównego koryta Iny. Kanał na części swojej długości jest podziemny. 58.70
Most drogowy ul. Wiejska. 10 metrów dalej kolejny most ulicy Obwodnica Staromiejska. Dalej mostek Parkowy. Zaraz za mostkiem po lewej stronie znajdują się schody do rzeki, można nimi wygodnie wyjść, 20 metrów obok znajduje się pub Venecja oraz do sklepu (LIDL) jest ok 100m. Należy udać się w kierunku baru, obejść go wzdłuż płotu, aż do ulicy, po drugiej jej stronie znajduje się sklep 59.20
Most kolejowy linii Szczecin - Gdańsk 60.00
Krąpiel ujście
61.50
Rzepliński Kanał ujście
62.30
Dopływ Mała Ina.
62.30
Most drogowy most na drodze Witkowo - Tychowo. Do Witkowa w lewo, odległość ok. 1,2km, wyjście z kajaka trudne, brzeg dość wysoki. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 65.20
Jaz Żukowo, most drogi Rzeplino-Żukowo , do Rzeplina w lewo, odległość ok. 1,5 km, do Żukowa w prawo, odległość ok. 1,3km 74.00
Jaz Lipka most do Lipki 78.50
Most drogowy z Lipki (do przeprowadzania bydła i prac rolnych).Do Lipek w lewo, odległość ok 2km. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 81.80
próg (nieczynna zastawka) 83.50
próg (nieczynna zastawka) 85.00
Jaz Suchań. Przed jazem należy dobić do lewego brzegu rzeki i przenieść go na drugą stronę jazu ok 10m i zwodować. 85.10
Most drogi nr 160 Choszczno ? Suchań, do Suchania w prawo, odległość ok. 3km, po prawej stronie za mostem znajdują się schodki ułatwiające wyjście z kajaka, brzegi dość wysokie. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. 85.50
Ujście Reczycy (Rzeczyca, Ognica). 85.70
Kanał Nosowo dopływ 89.30
Most drogowy do Sławęcina. Kierunek do wioski na lewo, odległość ok 2 km, brzegi podmokłe, wyjście z kajaka dość trudne.
89.50
Próg wodny, zastawka 93.30
Ujście Stobnicy (31,3 m n.p.m.). zaraz za ujściem rzeki znajduje się drewniany most z bali (mały prześwit pod mostem) 94.70
Próg wodny, zastawka 94.90
Jaz Wapnica zastawka. Trudne wyjście z kajaka z obu stron rzeki, przy odrobinie szczęscia jaz może być na tyle otwarty że bedzie można go przepłynąć. po prawej stronie jazu znajduje się mała polana na której można spróbować rozbić obozowisko (miejsce w środku lasu więc raczej nikt nie bedzie niepokoić) 96.90
Reczanka dopływ - przejście lewą stroną
103.80
trzy progi 104.20
Most drogi nr 10 Szczecin – Bydgoszcz. 104.40
Jaz w Reczu. Możliwość rozpoczęcia/zakończenia spływu. Do Recza dopłyniemy Iną z Ciemnika, poprzez Krzemień, Bytowo, Rybaki  do Recza. Aby wydłużyć szlak można płynąć Kanałem Ińskim od Jeziora Strokowo, przez Jezioro Ińskie, Ińsko,  do ujścia do rzeki Ina w Ciemnku.
104.50

Opracowanie na podstawie danych zawartych na stronach www.kayak.org.pl, Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego, Zachodniopomorskiego Portalu Wędkarskiego, wiedzy własnej.


Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Moe czas doda swj?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby mc doda komentarz.