NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona staje się tym samym serwisem archiwalnym.


Nawigacja
Artykuły » KAJAKOWE RAJDY NA ORIENTACJĘ » ABC kajakowych rajdów na orientację w Szczecinie
ABC kajakowych rajdów na orientację w Szczecinie

Od CZTERECH lat zasypuję Was zaproszeniami na kajakowe rajdy na orientację. Jest to dość nowa samodzielna dyscyplina turystycznych imprez na orientację w Szczecinie. Od ponad 20 lat organizujemy tego typu imprezy na lądzie, zaś głównymi ich uczestnikami są dzieci i młodzież szkolna. W okresie roku szkolnego szereg tego typu imprez odbywa się w okolicach Arkonki, Głębokiego czy Szmaragdowego. Cechują się prostotą i atrakcyjną formą spędzenia czasu wolnego. Pomyślałem czemu by nie organizować typowo kajakowych imprez tego typu na wodzie i przystąpiłem do działań. Niniejszy artykuł ma przybliżyć Wam tematykę imprez i ukazać że orienteering nie jest trudną formą sportu, turystyki i rekreacji.

W imprezie na orientację może uczestniczyć każda chętna osoba w wieku od 10 lat do ... i tutaj spotykamy często osoby w wieku nawet 70 lat. Na czym polega orientacja ? bez względu na formę imprezy zasada jest taka sama. Uczestnik otrzymuje mapę, na której naniesione są miejsca w których znajdują się punkty kontrolne. Zadaniem uczestnika jest pokonać trasę w określonym limicie czasu i potwierdzenie pobytu na punktach kontrolnych. Czasami zdarzają się również małe testy krajoznawcze czy też zadania. W większości imprez wygrywa osoba (drużyna), która zdobędzie jak najmniejszą liczbę punktów karnych. Jak widać zasada imprezy jest prosta, jasna i czytelna.

Oczywiście można usłyszeć głosy, że nie potrafię obsługiwać mapy. Samo jej czytanie, szczególnie na imprezach kajakowych jest bardzo proste i sprowadza się głównie do odczytywania linii brzegowej i porównywania jej z otaczającym nas terenem. Po chwili wszystko staje się jasne i klarowne. Na naszych kajakowych rajdach na orientację, nie doszło jeszcze nigdy do zabłądzenia uczestników.

Przejdźmy do kwestii technicznych. Co to jest ten punkt kontrolny ? To nic innego jak biało-czerwona chorągiewka, rozstawiona w miejscu oznaczonym na mapie. Przy oznaczeniu powinien znajdować się perforator lub kredka do potwierdzania pobytu na karcie startowej, którą uczestnik otrzymuje przy starcie. Ważne jest dokładność wpłynięcia dokładnie w to miejsce. Aby nie było za łatwo, organizatorzy umieszczają na trasie również punkty mylne, umieszczone w miejscu podobnym do umieszczenia punktu właściwego. Dzięki temu uczestnicy nie stosują zasady potwierdzania każdego napotkanego punktu kontrolnego. Wspominałem wcześniej o punktach karnych. Głównie otrzymujemy je za brak potwierdzenia pobytu na punkcie kontrolnym (-90), lub za potwierdzenie punktu mylnego (-25). Jak odróżnić punkt mylny od właściwego ??? Są różne legendy jednak po prostu punkt mylny stoi w innym miejscu niż oznaczony na mapie punkt właściwy.

Wyjaśniliśmy sobie kwestię techniczną, więc warto teraz si skupić nad kategoriami imprezy. Wbrew ogólnie przyjętym formułom nasze rajdy nie są wyścigami ! Uczestnicy pokonują trasę w limicie czasu i muszą zdobyć jak najmniej punktów karnych. Dopiero gdy suma punktów karnych jest taka sama, to pod uwagę bierzemy czas pokonania trasy aby wyłonić zwycięzców.

Aby umożliwić udział w imprezach wszystkim osobom, które chcą rozpocząć przygodę z kajakiem, przygotowaliśmy kategorie z podziałem na stopień zaawansowania. Dla najzupełniej początkujących dla których mapa jest znana tylko z księgarni i półek sklepowych zaś na kajaku byli tylko kilka razy, przygotowaliśmy kategorię dla początkujących TP. Właśnie w tej kategorii warto rozpocząć swoją zabawę z kajakowaniem na orientację. Przygotowana trasa jest dość łatwa o długości nie większej niż 8 kilometrów. Kategoria służy do posmakowania tej formy rekreacji. Po kilku startach stwierdzamy że to jest właśnie to, lub nie dziękuję. Można stwierdzić że to jest swoista szkółka kajakowania na orientację, umożliwiająca dość rekreacyjne pływanie kajakiem na orientację. Nie zrażamy się porażkami czy ostatnimi miejscami, gdyż to przychodzi po kilku startach. Oczywiście są wyjątki.

Gdy już poznamy z czym to się je, ruszamy na podboje w kategorii zaawansowanych TS. Oczywiście można od razu wybrać tą kategorię, gdy zna się zasady czytania mapy (skala trudności czytania - chodzenie po górach) lub na kajaku pływało się już ładnych kilka razy. Tutaj trasa jest wydłużana do około 12-14 km. Na uczestników czekają już trudniejsze opracowania map. Jednak proszę się nie przerażać. Może i mapa wygląda na bardzo trudną, lecz w rzeczywistości wymaga zwykłego dopasowania elementów, które podczas pokonywania trasy często wychodzą dość logicznie. Utrudnienie mapy ma na celu jedynie zwiększenie możliwości uzyskania przez Was punktów karnych, poprzez Wasze błędy. Gdy już troszkę poczujecie ten klimat, sami stwierdzicie że mapy o skali trudności kategorii TP nie są już dla Was wyzwaniem a wręcz są dziecinnie łatwe i nie dają satysfakcji z pokonania trasy. Właśnie w tej kategorii jest często ładna rywalizacja o miejsca, choć zdarza się wielu uczestników traktujących kajakowy rajd nie jako miejsce rywalizacji i walki o miejsca, lecz świetnej formy spędzenia czasu wolnego i podziwiania krajobrazu. Nierzadkie wśró tych właśnie uczestników jest plażowanie, fotoreportaże i za nic mają fakt zdobycia ostatniego miejsca, gdyż dla nich satysfakcją było przepłynięcie trasy z super doznaniami.

Mam nadzieję, że udało mi się w skrócie opisać czytelnie zasady kajakowej orientacji i stała się ona bardziej czytelna. Że zauważyliście że nie jest to forma spędzania czasy dla super kajakarzy. Wręcz przeciwnie, często startują osoby związane z kajakarstwem mocno rekreacyjnie, często tylko raz w roku pływając kajakiem na naszej imprezie.

"Puchar Odry" - w 2013 roku jest zawieszony. Dodajemy tylko punktu do "Nieustającego Rankingu"
Jest to typowo amatorska i dodatkowa forma rywalizacji naszych uczestników aktywnie uczestniczących w imprezach. Wszyscy startujący są automatycznie dodawani do tej punktacji, otrzymując określoną ilość punktów pucharowych w zależności od zajętego miejsca. Prowadzona jest ona w każdej kategorii oddzielnie. Wprowadzane są punkty z wszystkich imprez jednak do rywalizacji wliczane są trzy najlepsze wyniki w sezonie. Czasami zdarza się mniej udany start czy nieobecność z różnych powodów, więc dzięki tej zasadzie nie tracimy punktów.

Dlaczego kajaki ?
A dlaczego nie ? Pozwalają połączyć kilka dziedzin na jednej imprezie. Płynąc kajakiem możemy podziwiać piękne krajobrazy wodne Szczecina i okolic. Możemy nauczyć się współpracy z partnerem w kajaku. Możemy doskonalić swoje umiejętności kajakarskie jak i tak mocno przydatne w życiu orientowanie się w nieznanym terenie. A przede wszystkim rekreacja i ruch.

Na czym pływamy?
Oczywiście na kajakach. Wszystkie wymienione kategorie przewidziane są dla drużyn dwuosobowych, więc i kajaki są dwuosobowe. Startujemy głównie na laminatach, choć na dużych imprezach typu Szczeciński Festiwal Kajakowy zdarzają się polietyleny. Obsługują nas szczecińskie i około szczecińskie wypożyczalnie sprzętu wodnego, sprawdzonego w różnych bojach.

Tak też zapraszamy do wspólnej zabawy w orientację. Poniżej kilka linków szkoleniowo-informacyjnych, uzupełniających niniejszy artykuł.

Materiały szkoleniowe i informacyjne o imprezach na orientację:

Pliki do zapoznania się, pobrania i wypełnienia - należy OBOWIĄZKOWO zabrać ze sobą na zawody i przekazać organizatorowi podczas rejestracji:

OPŁATA STARTOWA 2013 ROK:

- 35,00 osoba - POD PRĄD 2013
- 30,00 osoba - DĄBSKI AZYMUT 2013

Wpłat należy dokonywać na konto bankowe: Międzyszkolny Klub Sportowy "WIKING" w Szczecinie, PKO BP 21 1020 4795 0000 9802 0141 2824 z dopiskiem kogo dotyczy wpłata. W przypadku wpłaty na starcie lub po wyznaczonym terminie, opłata startowa wzrasta o 10,00, zaś uczestnikowi nie gwarantujemy kompletu świadczeń - przy całkowitym braku zgłoszenia i nie stawieniu się w biurze imprezy, może się okazać że brakuje sprzętu pływającego.

Regulaminy imprez w 2013 roku: 

  • IV KAJAKOWY RAJD NA ORIENTACJĘ "DĄBSKI AZYMUT" O PUCHAR KOMENDANTA CHORĄGWI ZACHODNIOPOMORSKIEJ ZHP - 8.09.2013 r., Jezioro Dąbie HOM. Kajakowa impreza na orientację przeznaczona dla początkujących. Trasa o długości około 6-8 km.
  • III NOCNY KAJAKOWY WYŚCIG NA ORIENTACJĘ "KAJAKIEM PO ODRZE"  - 7/8 września 2013 rok, kanał Leśny(Dziewoklicz). Kajakowa impreza na orientację z podziałem na uczestników początkujących jak i zaawansowanych. Fajna nocna zabawa z mapą, kompasem i kajakiem. Kontynuacja imprez organizowanych w ramach Dni Odry.


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.