NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona staje się tym samym serwisem archiwalnym.


Nawigacja
Artykuły » KAJAKOWE RAJDY NA ORIENTACJĘ » DĄBSKI AZYMUT - zasady udziału
DĄBSKI AZYMUT - zasady udziału

DĄBSKI AZYMUT 2012, czyli kajakowa przygoda z mapą i kompasem, zmagania jeziorne, Płonią pod prąd, po prostu dobra zabawa.

Mijają kolejne rundy Pucharu Odry 2012. Pogoda nas nie rozpieszczała. Na pierwszej było upalnie zaś na drugiej bardzo deszczowo i ekstremalnie. Poznaliśmy smak kanałów Międzyodrza, pokonywanie Odry z licznymi kanalikami portowymi i jej zakątków. Trzecia runda to zmagania na Jeziorze Dąbie i kawałkiem rzeki Płoni. W ten sposób poznamy wszystkie formy szczecińskich akwenów wodnych. Dlaczego warto wystartować w tej rundzie ? Oprócz samej idei turystycznej imprezy na orientację, możemy cieszyć się pięknymi i niczym nie przysłoniętymi widokami plenerowymi. Jedni będą rywalizowac o miejsca, zaś inni podziwiać przyrodę i widoki.Rywalizacja, turystyka, krajoznawstwo, mapa i kajak dadzą nam oryginalną i ciekawą forme spędzenia czasu wolnego podczas kończącego się lata.

Wiking Szczecin zaprasza wszystkich na III Kajakowy Rajd na Orientację "DĄBSKI AZYMUT" już 8 września. Uczestnicy z najlepszymi wynikami zdobędą puchary Komendanta Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP - hm Elzbieta Chudzik. Centrum Rajdu umiejscowione jest na Harcerskim Ośrodku Morskim przy ul. Żaglowej w Szczecinie Dąbiu, obok plaży miejskiej. Świetny punkt wypadowy na wszystkie trasy przygotowane dla uczestników. A teraz kilka słów o zasadach i z czym to się je.

Nasze trasy, podzielone na stopień trudności. Kategoria TS zaawansowanych, budowana jest z myślą o uczestnikach, którzy nie tylko dobrze pływają kajakiem, ale również posiadają wiedzę topograficzną i umiejętności czytania mapy. Na uczestników czeka  trasa – około 15 km. Mapy dla uczestników są przetworzone, co oznacza, że będą musieli troszkę pogłówkować jak poukładać te „puzzle” i dobrze pokonać trasę. Kategoria TP początkujących to już skrócona wersja TS, któą śmiało można nazwać rekreacyjną. Posiada długość około 6-8 km. W tym przypadku uczestnicy pokonują trasę na podstawie praktycznie pełnej mapy topograficznej. Ale może zdarzyć się niespodzianka. We wszystkich kategoriach start jest w zespołach dwuosobowych. W przypadku pojedynczych osób, zawsze staramy się połączyć je w pary. Koszt opłaty startowej od 25,00/osoba. W imprezie na orientację może uczestniczyć każda chętna osoba w wieku od 10 lat do ... i tutaj spotykamy często osoby w wieku nawet 70 lat. W przypadku osób niepełnoletnich, muszą oni startować z rodzicem lub opiekunem wskazanym na zgłoszeniu.

Na czym polega orientacja ? Bez względu na formę imprezy zasada jest taka sama. Uczestnik otrzymuje mapę, na której naniesione są miejsca w których znajdują się punkty kontrolne. Zadaniem uczestnika jest pokonać trasę w określonym limicie czasu i potwierdzenie pobytu na punktach kontrolnych. Czasami zdarzają się również małe testy krajoznawcze czy też zadania. W większości imprez wygrywa osoba (drużyna), która zdobędzie jak najmniejszą liczbę punktów karnych. Jak widać zasada imprezy jest prosta, jasna i czytelna.  Oczywiście można usłyszeć głosy, że nie potrafię obsługiwać mapy. Samo jej czytanie, szczególnie na imprezach kajakowych jest bardzo proste i sprowadza się głównie do odczytywania linii brzegowej i porównywania jej z otaczającym nas terenem. Po chwili wszystko staje się jasne i klarowne. Na naszych kajakowych rajdach na orientację, nie doszło jeszcze nigdy do zabłądzenia uczestników.

Przejdźmy do kwestii technicznych. Co to jest ten punkt kontrolny ? To nic innego jak biało-czerwona zalaminowana chorągiewka, rozstawiona w miejscu oznaczonym na mapie. Przy oznaczeniu powinien znajdować się perforator lub kredka do potwierdzania pobytu na karcie startowej, którą uczestnik otrzymuje przy starcie. Ważna jest dokładność wpłynięcia w miejsce ustawionia punktu. Aby nie było za łatwo, organizatorzy umieszczają na trasie również punkty mylne, umieszczone w miejscu podobnym do umieszczenia punktu właściwego. Dzięki temu uczestnicy nie stosują zasady potwierdzania każdego napotkanego punktu kontrolnego. Wspominałem wcześniej o punktach karnych. Głównie otrzymujemy je za brak potwierdzenia pobytu na punkcie kontrolnym (-90 lub -60), za potwierdzenie punktu mylnego (-25), za zmianę kolejności (-30), za poprawkę potwierdzenia punktu (-10) lub za przekroczenie limitu czasu (-1/minuta lub -10/minuta) .

Jak odróżnić punkt mylny od właściwego ??? Są różne legendy jednak po prostu punkt mylny stoi w innym miejscu niż oznaczony na mapie punkt właściwy. Jeśli na mapie wskazany jest lewy brzeg kanału, to na prawym umieścimy punkt mylny. Niczym innym punkty te nie różnią się od siebie. Ponadto gdy są rozstawione dwie trasy, możemy nieopatrznie podbić punkt z drugiej kategorii. To również będzie stanowiło o mylnym potwierdzeniu. Nasze rajdy nie są wyścigami ! Uczestnicy pokonują trasę w limicie czasu i muszą zdobyć jak najmniej punktów karnych. Dopiero gdy suma punktów karnych jest taka sama, to pod uwagę bierzemy czas pokonania trasy, aby wyłonić zwycięzców.

Jak widać nasza propozycja jest typowo turystyczno-rekreacyjna. Pozwala ona wygrać imprezę nawet słabo doświadczonym uczestnikom co akurat wystapiło na ostatnie imprezie "Pod Prąd". Ci co chcą rywalizują a ci co nie pływają rekreacyjnie. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Pozostaje nam tylko zaprosić Was 8 września do HOM-u. Łącznie jesteśmy przygotowani na 20-30 osad kajakowych. Starty w zależności od kategorii od 10:00 do 12:00.   Serdecznie zapraszamy na dzień kajakowego szaleństwa. Szczegółowe regulaminy poszczególnych imprez oraz wszelkie formularze odnajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.kajaki.szczecin.pl Warto zaznaczyć, że wszystkie trasy III Kajakowego Rajdu na Orientację "DĄBSKI AZYMUT", dofinansowane są ze środków Gminy, Miasto Szczecin.

Trochę linków:

Jak się przygotować do udziału. Czytanie mapy, praca z kompasem, za co punkty karne i tak dalej.

Regulaminy, druki, zgłoszenia

  1. LINK DO STRONY Z LISTĄ ZGŁOSZONYCH ORAZ AKTYALNYMI KOMUNIKATAMI  
  2. Regulamin III Kajakowego Rajdu na Orientację "DĄBSKI AZYMUT 2012" WORD
  3. Karta zgłoszenia. WORD
  4. Zgoda na start niepoełnoletniego pod opieką pełnoletniego opiekuna. WORD
  5. Regulamin korzystania ze sprzętu kajakowego. WORD
  6. Mapy z naszych wcześniejszych imprez
  7. Nasz fanpage na facebook-u, z aktualnymi informacjami.

 

GALERIA ZDJĘĆ Z IMPREZY W 2010 ROKU

GALERIA ZDJĘĆ Z IMPREZY W 2011 ROKU

 

Do zobaczenia  na kajakowym szlaku

ORGANIZATORZY


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.