NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona staje się tym samym serwisem archiwalnym.


Nawigacja
Artykuły » KAJAKOWE RAJDY NA ORIENTACJĘ » POD PRĄD czyli kajakowe Dni Odry
POD PRĄD czyli kajakowe Dni Odry

KAJAKI ZNAJDĄ SIĘ DLA KAŻDEGO !!!!! ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY AŻ DO WYCZERPANIA SIĘ PULI 40 KAJAKÓW !!!! NAWET NA STARCIE

Wiadomość z ostatniej chwili. Pomimo przekroczenia terminu zgłoszeń wpisowe pozostaje bez zmian czyli 20,00 Na Miejskie Trasy Kajakowe "Szczecińska Wenecja" i 25 na trasy TS i TP Rajdu "Pod Prąd" !

Kajakowe Dni Odry 2012, czyli kajakowa przygoda z mapą i kompasem, Szczecińska Wenecja i dobra zabawa.

Zbliża się powoli ciekawy weekend pod znakiem święta rzeki – Dni Odry 2012. W Szczecinie zaplanowano szereg imprez w tym „kultowy” Flis Odrzański, organizowany rok rocznie przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekonomii w Szczecinie. Również od 2009 roku w ramach Dni Odry, Wiking Szczecin organizuje Szczeciński Kajakowy Rajd na Orientację „Pod Prąd” z cyklu Pucharu Odry. Ta cykliczna i największa impreza kajakowa w Szczecinie, w 2012 roku odbędzie się wyjątkowo w innym miejscu niż zawsze. Centrum Rajdu umiejscowione jest na Wyspie Jaskółczej przy ul. Kolumba, nieopodal Dworca PKP. Świetny punkt wypadowy na wszystkie trasy przygotowane dla uczestników.

14 lipca 2012 roku przygotowaliśmy dla Państwa aż trzy trasy, podzielone na stopień trudności. Kategoria TS zaawansowanych, budowana jest z myślą o uczestnikach, którzy nie tylko dobrze pływają kajakiem, ale również posiadają wiedzę topograficzną i dobre umiejętności czytania mapy. Na uczestników czeka najdłuższa trasa – około 15 km. Mapy dla uczestników są przetworzone, co oznacza, że będą musieli troszkę pogłówkować jak poukładać te „puzzle” i dobrze pokonać trasę. Kategoria TP początkujących to już skrócona wersja TS, czyli około 6-8 km. W tym przypadku uczestnicy pokonują trasę na podstawie praktycznie pełnej mapy topograficznej. Ale może zdarzyć się niespodzianka J. Dla zupełnie „zielonych” i bardzo początkujących przygotowana została kategoria TR rekreacyjna, pod nazwą Miejska Trasa Kajakowa „Szczecińska Wenecja”. W tej kategorii, łączymy uczestników w 16-18 osobowe grupy, które ruszają w około 2 km wędrówkę pod wodzą przewodnika. Osoba ta nie tylko poprowadzi na trasie, ale również udzieli ciekawych informacji na temat obiektów podczas pokonywania trasy. Można powiedzieć że jest to kajakowy spacerek z elementami krajoznawstwa. We wszystkich kategoriach start jest w zespołach dwuosobowych. W przypadku pojedynczych osób, zawsze staramy się połączyć je w pary, szczególnie w trasie rekreacyjnej. Koszt opłaty startowej od 20,00/osoba.

W imprezie na orientację może uczestniczyć każda chętna osoba w wieku od 10 lat do ... i tutaj spotykamy często osoby w wieku nawet 70 lat. Na czym polega orientacja ? bez względu na formę imprezy zasada jest taka sama. Uczestnik otrzymuje mapę, na której naniesione są miejsca w których znajdują się punkty kontrolne. Zadaniem uczestnika jest pokonać trasę w określonym limicie czasu i potwierdzenie pobytu na punktach kontrolnych. Czasami zdarzają się również małe testy krajoznawcze czy też zadania. W większości imprez wygrywa osoba (drużyna), która zdobędzie jak najmniejszą liczbę punktów karnych. Jak widać zasada imprezy jest prosta, jasna i czytelna.  Oczywiście można usłyszeć głosy, że nie potrafię obsługiwać mapy. Samo jej czytanie, szczególnie na imprezach kajakowych jest bardzo proste i sprowadza się głównie do odczytywania linii brzegowej i porównywania jej z otaczającym nas terenem. Po chwili wszystko staje się jasne i klarowne. Na naszych kajakowych rajdach na orientację, nie doszło jeszcze nigdy do zabłądzenia uczestników.

Przejdźmy do kwestii technicznych. Co to jest ten punkt kontrolny ? To nic innego jak biało-czerwona chorągiewka, rozstawiona w miejscu oznaczonym na mapie. Przy oznaczeniu powinien znajdować się perforator lub kredka do potwierdzania pobytu na karcie startowej, którą uczestnik otrzymuje przy starcie. Ważne jest dokładność wpłynięcia dokładnie w to miejsce. Aby nie było za łatwo, organizatorzy umieszczają na trasie również punkty mylne, umieszczone w miejscu podobnym do umieszczenia punktu właściwego. Dzięki temu uczestnicy nie stosują zasady potwierdzania każdego napotkanego punktu kontrolnego. Wspominałem wcześniej o punktach karnych. Głównie otrzymujemy je za brak potwierdzenia pobytu na punkcie kontrolnym (-90), lub za potwierdzenie punktu mylnego (-25). Jak odróżnić punkt mylny od właściwego ??? Są różne legendy jednak po prostu punkt mylny stoi w innym miejscu niż oznaczony na mapie punkt właściwy. Wbrew ogólnie przyjętym formułom nasze rajdy nie są wyścigami ! Uczestnicy pokonują trasę w limicie czasu i muszą zdobyć jak najmniej punktów karnych. Dopiero gdy suma punktów karnych jest taka sama, to pod uwagę bierzemy czas pokonania trasy, aby wyłonić zwycięzców.

 

Jak widać nie zabraknie kajakowych atrakcji w Dni Odry. Łącznie jesteśmy przygotowani na 30-50 osad kajakowych. Starty w zależności od kategorii od 9:30 do 15:00. Miejska Trasa Turystyczna „Szczecińska Wenecja” startuje o godz. 11:00, 13:30 i 15:00. Kategoria TS o godz. 9:30 zaś TP w okolicach godz. 10:30.  Serdecznie zapraszamy na dzień kajakowego szaleństwa. Szczegółowe regulaminy poszczególnych imprez oraz wszelkie formularze odnajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.kajaki.szczecin.pl . Również na stronie opisane są ogólne zasady imprez na orientację. Warto zaznaczyć, że wszystkie trasy IV Szczecińskiego Kajakowego Rajdu na Orientację „Pod Prąd”, dofinansowane są ze środków Gminy, Miasto Szczecin.

http://www.kajaki.szczecin.pl/news.php?readmore=22

Do zobaczenia  na kajakowym szlaku

ORGANIZATORZY

Szczecińska Wenecja - Pod Prąd


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.