NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona staje się tym samym serwisem archiwalnym.


Nawigacja
Artykuły » KAJAKOWE RAJDY NA ORIENTACJĘ » 2011 - Podsumowanie Szczecińskiego Festiwalu Kajakowego
2011 - Podsumowanie Szczecińskiego Festiwalu Kajakowego

Szczeciński Festiwal Kajakowy – Dni Odry 2011

W dniach 1-3 lipca w ramach Dni Odry odbywał się I Szczeciński Festiwal Kajakowy – Szczecin Kayak Festiwal, organizowany przez Międzyszkolny Klub Sportowy „WIKING”, przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Miasta, Gminy Szczecin. Zła pogoda, deszcz, silny wiatr, cofka nie zniechęciła zgłoszonych uczestników do udziału w imprezie, jednak na pewno ograniczyła ilość osób, które mogły się zapisywać na wszystkie imprezy podczas Dni Odry.

Wbrew założeniom organizatora lecz według zainteresowania uczestników głównym punktem Festiwalu stał się II Nocny Kajakowy Wyścig na Orientację „ODRA” organizowany 1 lipca 2011 roku. W organizacji technicznej jest to bardzo trudna impreza. Wymaga wielu zgłoszeń np. ruchu morskiego, zabezpieczenia WOPR no i odpowiedniej odprawy technicznej przed startem uczestników. Na wyścig zgłosiło się 30 drużyn z całej Europy. Było to miłym akcentem szczególnie w dniu przejęcia przez Polskę prezydencji w Uni Europejskiej. Goście zagraniczni prawie zdominowali imprezę. Uczestniczyli przedstawiciele Finalndii, Grecjii, Estoni, Łotwy, Irlandii, Turcji, Francji i oczywiście Polski. Ewenementem tej imprezy było to, że tak naprawdę zdecydowaną większość stanowili uczestnicy początkujący a nie „zawodowi” kajakarze. Utwierdza to nasze zamierzenie – organizować imprezy amatorskie, w których udział mogą wziąć wszyscy chętni mieszkancy Szczecina oraz goście naszego miasta.  Starty do nocnej imprezy Festiwalu odbyły się po dwóch świetnych koncertach szantowych zespołu „Może i My” z Bydgoszczy oraz Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. O 22:45 rozpoczęto odprawę techniczną, a po niej starty z pływającej plaży na Wałach Chrobrego. Wszyscy uczestnicy byli podekscytowani tym co ich czeka i jak pokonają naszą trasę. Wielu poraz pierwszy uczestniczyło w nocnym kajakowaniu. Trasa wyścigu wyznaczona była dookoła wyspy Grodzkiej i wynosiła około 4 km. Już od startu w znaki dawała się cofka zatrzymująca sytartujące kajaki, szczególnie na północnym brzegu wyspy Grodzkiej. Przy nawrocie uczestnicy dostawali silny wiatro od czoła co znacznie utrudniało wiosłowanie. Po dopłynięciu do mostu Długiego wykonywany był drugi nawrot już w kierunku mety. Uczestnicy choć zmęczeni z uśmiechem schodzili na brzeg udając się do miasteczka kajakowego. Po podsumowaniu wyników do rywalizacji zakwalifikowano 28 drużyn (56 uczestników). Wbrew oczekiwaniom ponad połowie z nich udało się odnaleźć i potwierdzić pobyty na wszystkich punktach kontrolnych.  Najlepszy czas pokonania naszej trasy wynosił 38 minut i 1 sekundę. Nadłużej płynąca drużyna miała stratę do prowadzącego ponad 44 minut. Spora ilość drużyn, potraktowała wyścig jako nowe doświadczenie i w pełni konteplowała się nocnym kajakowaniem a nie wyścigiem, co bardzo często występuje na naszych imprezach. Zwycięzcami Odry zostali:

 • 1 miejsce Sławomir Muzioł i Piotr Prokop z Politesu Szczecin
 • 2 miejsce Adam Siewruk i Sławomir Putresza „Szyper Band” Szczecin
 • 3 miejsce Juhani Bister i Jukka Isokääntä z Finlandii

Po ogłoszeniu wyników wszyscy uczestnicy grillowali, integrując się i przekazując swoje doświadczenia i wrażenia z nocnego wyścigu.

Już po kilku godzinach, rozpoczęto rejestrację zawodników III Szczecińskiego Kajakowego Rajdu na Orientację „POD PRĄD”. Na uczestników przygotowano trzy kategorie ze względu na stopień zaawansowania od początkujących do ELITY oraz kategorię indywidualną, dla startujących w jedynkach. Niestety ta ostatnia poraz kolejny nie miała swoich miłośników, choć utworzona została po wnioskach osób w ubiegłym roku że brakuje takiej możliwości kajakowania na orientację. Sobota powitała nas również silnym wiatrem oraz deszczem. Pełni wątpliwości czekaliśmy na uczestników. I niestety pięć drużyn nie dotarło w nasze miasteczkowe progi, tak samo jak wiele osób zainteresowanych startem podczas zapisów na miejscu imprezy. W kategorii TP – dla początkujących ostatecznie rywalizowało 6 drużyn, TS – średniozaawansowanych 11 drużyn zaś w kategorii ELITA tylko dwie drużyny. Uczestnicy walczyli głównie z wiatrem, falą, prądem i silnym deszczem ale nie zapomnieli też o rywalizacji pomiędzy sobą. Pomimo naprawdę złych warunków, tylko jedna ze startujących drużyn zrezygnowała w połowie trasy z udziału. Rozpiętość wiekowa również była dość spora od 15 do 54 lat. Jak zwykle nastawiliśmy się na zabawę amatorską i większość uczestników była początkująca i pływająca dość okazyjnie, traktując nasze imprezy jako ciekawą formę rekreacji i oderwania się od codzienności celem naładowania swoich akumulatorów. Trasa dla początkujących miała długość 7 kilometrów, średniozaawansowanych ok. 11 km zaś ELITY około 14 km wraz z dwoma przenoskami. Zmoknięci i zmęczeni uczestnicy imprezy wracali z powortem na Wały Chrobrego. Część pozostała na imprezach DNI ODRY zaś część pojechała do domów aby przebrać się i przybyć na podsumowanie drugiej imprezy Festiwalu o godzinie 18:30. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:

TP – początkujący

 • 1 miejsce Zbigniew Zagórski i Witold Zakrzewski „Drużyna Kuwaka” Szczecin
 • 2 miejsce Tomasz Darmochwał i Iwona Pietuszyńska „Pętelka” Szczecin
 • 3 miejsce Łukasz Gładysz Anna Zorgiel ze Szczecina

TS – średniozaawansowani

 • 1 miejsce Milena Markiewicz i Wiesław Markiewicz z Wikinga Szczecin
 • 2 miejsce Radosław Saja i Igor Dybciak ze Szczecina
 • 3 miejsce Cezary Brandebura i Jacek Cenzartowicz ze Szczecina

ELITA – zaawansowani

 • 1 miejsce Marcin Hoffmann i Lidia Nitek ze Szczecina
 • 2 miejsce Krzysztof Moraczewski ze Szczecina

Po podsumowaniu uczestnicy udali się na Wały Chrobrego na imprezy Dni Odry i uczestniczyli w nich praktycznie do końca programu sobotniego dnia.

Trzeciego dnia Szczecińskiego Festiwalu Kajakowego jak i Dni Odry, odbyły się Rekreacyjne Trasy na Orientację „DLA KAŻDEGO” oraz miejskie wycieczki kajakowe. Pomimo wciąż nieudanych warunków atmosferycznych było dość spore zainteresowanie udziałem w naszych imprezach. „Dla każdego” zorganizowano na zasadzie poznania zasad udziału w kajakowych rajdach na orientację, zaś miejskie wycieczki kajakowe przebiegały po terenach miejskich a uczestnicy mogli zobaczyć miasto z innej perspektywy – w wody, odkrywając znane i nieznane walory miasta pod opieką przewodnika.

W sobotę wczesnym ranem, odwiedził nas Kajakowy Patrol Św. Franciszka, organizator wielkiej ogólnopolskiej akcji „Nie pływam w śmieciach”, w której my również uczestniczymy. Celem przyjazdu było propagowanie czystości rzek i konstruowanie świadomości ekologicznej i przyrodniczej wśród mieszkańców Szczecina jak i samych uczestników Festiwalu. Gościliśmy ich aż do niedzieli.

Jak widać było bardzo kajakowo podczas Dni Odry. Szczeciński Festiwal Kajakowy, organizowany poraz pierwszy również należy uznać za udany, pomimo kilku potknięć organizacyjnych. Po raz pierwszy zroganizowano tak wielką imprezę kajakową w Szczecinie, w której udział wzięło ponad 136 uczestników i mamy nadzieję na organizację kolejnych edycji Festiwalu rozbudowywanych o coraz to nowsze możliwości programowe. Wyniki imprez oraz zdjęcia znajdziecie Państwo na stronie internetowej Festiwalu – www.kayak-festival.pl oraz stronie www.kajaki.szczecin.pl .

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za przybycie i wytrwałość w przeciwieństwach pogodowych. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta za zaproszenie do współorganizacji imprez w ramach Dni Odry oraz pomoc organizacyjną i finansową. Składamy podziękowanie wypożyczalniom „Bolt Service” Pana Roberta Sarnowskiego i Wodnik Pana Marcina Ważnego za wsparcie organizacyjne, szeroko wybiegające poza formę zwykłego użyczenia sprzętu. Dziękujemy również za okazaną pomoc Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w Szczecinie. Jako koordynator Festiwalu dziękuję wszystkim organizującym imprezę za wkład i zaangażowanie, bez których ciężko byłoby zorganizować tak dużą imprezę. Do zobaczenia na kolejnych imprezach kajakowych sezony 2011 i w kolejnych latach.


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.