NOWA STRONA I NOWY SYSTEM REZERWACJI

INFORMUJEMY, ŻE Z DNIEM 1 CZERWCA 2019 ROKU, PEŁNA OFERTA KAJAKOWA I NIE TYLKO, UMIESZCZONA JEST NA STRONIE

WWW.WYCIECZKI.SZCZECIN.PL

Jest to naz nowy system rezerwacji wycieczek i spływów, z możliwością płatności szybkimi przelewami on-line, kartami płatniczymi i kredytowymi. Niniejsza strona staje się tym samym serwisem archiwalnym.


Nawigacja
Artykuły » KAJAKOWE RAJDY NA ORIENTACJĘ » HISTORIA KAJAKInO
HISTORIA KAJAKInO

ROK 2001 - 2003

W 2001 roku, wpadliśmy na pomysł aby "ożywić" kajakowej imprezy na orientację, których zaprzestano organizacji na Drużynowych Mistrzostwach Polski w Turystycznych imprezach na Orientację. Złożyliśmy wniosek do Komisji Imprez na Orientację ZG PTTK o organizację pierwszej imprezy dzienno-nocnej o randze ogólnopolskiej. Ówczesnym organizatorem imprezy był Harcerski Klub Turystyczny "AKINAKES" - czołowy klub imprez na orientację w Szczecinie i okolicach, którego członkowie niebawem założyli Międzyszkolny Klub Sportowy "WIKING". KInO ZG PTTK pozytywnie rozpatrzyła wniosek i tak ruszyliśmy z pierwszą, fachową kajakową imprezą na orientację. Wówczas złożylismy aplikację o dotację i otrzymaliśmy ją od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. To bardzo wspomogło naszą ideę.

Wszystkie przygotowania odbywały się szybko i sprawnie, pozyskalismy dawny Komisariat Polcji "Międzyodrze" do pomocy zabezpieczenia tras na terenach wodnych, ratownika WOPR, Szkołę Podstawową nr 74 (która nigdy nas nie zawiodła w naszych imprezach). Zostały przygotowane trasy na Międzyodrzu. Jednak na 2 tygodnie przed imprezą rozpoczęły się schody. Jedyną wówczas wypożyczalnią była PTTK-owska na Dziewokliczu. Już pół roku przed sama impreza prowadzilismy rozmowy i wszystko było zabukowane. Jednak przed samą imprezą, bosman zażyczył sobie kart pływackich zawodników pod rygorem nie udostępnienia kajaków. No i stało się ! Zostaliśmy bez sprzętu pływającego. W tym momencie bardzo wspomógł nam Zakład Usług Komunalnych, umożliwiając zabranie kajaków miejskich. Niestety często w opłakanym stanie. Jednak nie zastanawialiśmy się zbyt długo, gdyż nie było innego wyjścia. Przejrzeliśmy kajaki i zabraliśmy 25 sztuk najlepszych na imprezę.

I tak, w wielkich bólach pomimo wielkich kłód rzucanych przez wypożyczalnię z Dziewoklicza, udało nam się zorganizować I Ogólnopolskie Mistrzostwa Pomorza w Kajakowej Orientacji "MIĘDZYODRZE", które odbyły się w dniach 7-9 czerwca 2002 roku.

Wiele się nauczylismy w tej dość nowatorskiej formie imprezy na orientację.  Spotkaliśmy wiele trudności jak i nowości niespotykanych na imprezach lądowych. Jednak pełni zapału rzuciliśmy się do przygotowań na 2003 rok. Zaplanowaliśmy tym razem Drawę i jezioro Drawskie. Mieliśmy wielu przyjaciół którzy rozpoczęli nas wspierać. Jednak ponownie wynikła nieprzyjemna sytuacja grożenia nam z niektórych środowisk sprawami sądowymi itp.. I tak "uciszono" nas, a my zrezygnowaliśmy z imprezy, cały czas marząc jednak aby je organizować.

ROK 2008 - 2009

Pat trwał do 2008 roku. Powstały nowe wypożyczalnie, przez co mogliśmy być niezależni od tej na Dziewokliczu. Z pomysłem imprezy w Dni Odry, kol. Robert Filipski udał się do Urzędu Miasta Szczecin. Prezes MKS WIKING pozyskał osoby przychylne pomysłowi i rozpoczęto przygotowania merytoryczno-budżetowe, aby przedstawić je szerszej (kierowniczej) kadrze urzędników. I o dziwo udało się. Kierownik Biura do Spraw Morskich zaprosił reprezentację Wikinga na spotkanie organizacyjne Dni Odry 2009, na którym przedstawiliśmy naszą propozycję. Spotkała się z zainteresowaniem i ogłoszono konkurs ofert na dofinansowanie imprezy. W jego wyniku udało nam się uzyskać dotację i ruszyliśmy z kolejnym i największym projektem - I Szczeciński Kajakowy Rajd na Orientację "POD PRĄD".

A skąd nazwa zapytacie ? Nie mieliśmy pomysłu, a nie chcieliśmy być "oklepani" z nazwą wiosło, kil itp. nazwą roboczą miał być Rajd Wyszaka, lecz specyfika pokonania trasy, czyli start z Wałów Chrobrego w kierunku południowym czyli pod prąd rzeki zadecydował o tej nazwie. Akurat była cofka więc uczestnicy tak naprawdę płynęli non stop pod prąd :). Więc nazwa była trafna.

Dzieki pomocy Roberta z Wypożyczalni Kajaków "Boit Serwis", otrzymaliśmy kontakt do Marcina Ważnego z Wypożyczalni Sprzętu Wodnego "Wodnik" w Siadle Dolnym. Już po pierwszym spotkaniu i rozmowach okazał się prawdziwym fascynatem i propagatorem kajakarstwa na Odrze i Międzyodrzu. Bez wahania udostępnił nam kajaki oraz wielką pomoc własnej osoby jak i rodziny. Tak rozpoczęła się bardzo ścisła i bliska współpraca z Wodnikiem, która trwa do dnia dzisiejszego.

Co do samej imprezy w przeciwieństwie do naszej pierwszej była bardzo udana. Odbyły się dwa etapy dzienne na trasie Urząd Celny - Ustowo - Urząd Celny, było mnóstwo nagród i upominków. A najważniejsze to wsparcie miasta, bez którego nie byłoby szansy na organizację imprezy. Co najważniejsze pracownicy Biura ds Morskich bardzo mocno wspierali nas organizacyjnie i merytorycznie, kierując do odpowiednich urzędów i instytucji. Razem możemy więcej, to hasło naprawdę przyświecało naszej imprezie. 

Jak wiadomo udana impreza mobilizuje niemiłosiernie do działania. Jeszcze podczas tej edycji powzięliśmy mocne postanowienie organizacji drugiej edycji "Pod Prąd" w ramach Dni Odry 2010. Forma imprezy cieszyła się zainteresowaniem zarówno urzędu jak i uczestników, którzy wyrażali chęć uczestnictwa za rok. Ruszyliśmy "z kopyta" i rozpoczęliśmy opracowywanie projektu imprezy na 2010 rok.

ROK 2010

W styczniu 2010 roku przedłożyliśmy nasz pomysł do miasta. Wrzuciliśmy wszelkie pomysły i marzenia, jak miałaby wyglądać impreza. Założyliśmy ją w formie dwudniowej. W soboty odbywać miały się etapy dzienne, w nocy z soboty na niedzielę etap nocny, zaś w samą niedzielę trasy rekreacyjne. Po kilku spotkaniach organizacyjnych w Biurze ds Morskich, ponownie udało się pozyskać środki. Tym razem jednak organizowaliśmy imprezę o znaczeniu wizerunkowym dla miasta Szczecina, co byłą niewątpliwym docenieniem naszej organizacji i obdarzeniem nas dużym zaufaniem. Dostaliśmy skrzydeł i to bez Red Bulla. Ponownie dzięki pomocy merytorycznej Biura, udało nam się przekonać Urząd Morski do trasy nocnej.

Idąc "na fali" na jednym z zebrań klubowych w marcu, wpadliśmy na pomysł organizacji nie jednej, lecz cyklu kajakowych rajdów na orientację pod nazwą Puchar Odry 2010. Wraz z innymi naszymi projektami złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Wydziału Sportu i Turystyki UM w Szczecinie. Nie wierzyliśmy w jego powodzenie, więc przyznanie nam dotacji było wielkim i miłym zaskoczeniem. I tak powstał cykl pucharowy czterech imprez kajakowych. W międzyczasie nasz pomysł ściągnęło PTTK organizując swój kajakowy rajd na orientację, jednak odbył się bez większego echa i nawet nie mogliśmy wystartować w nim, gdyż informacja dotarła do nas za późno i przypadkiem.

W 2010 roku zorganizowaliśmy cztery imprezy kajakowe. Ponownie nieoceniona była pomoc wypożyczalni Wodnik z Siadła Dolnego. Własciciele nie tylko wypożyczyli nam kajaki, lecz brali aktywny udział i to całkowicie bezpłatnie we wszystkich działaniach organizacyjnych. To była wielka pomoc i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Podsumowaniem było podpisanie umowy o współpracy w propagowaniu kajakarstwa, zaś dzięki niej zyskaliśmy przystań do działań sekcji kajakowej klubu oraz miejsce przechowywania naszych kajaków.

Cykl czterech imprez Pucharu Odry zakończył się wielkim sukcesem. Sklasyfikowaliśmy 94 uczestników ze Szczecina, Stargardu Szczecińskiego, Dobrej, Polic, Gryfina, Widuchowej, Świnoujścia, Pniewa, Biesiekierzy, Zielonej Góry, Szklarskiej Poręby i miejscowości około szczecińskich. Stworzyliśmy również tzw "Nieustający ranking", gdzie umieszczamy wszystkich zawodników do 2002 roku.

Tutaj należą się podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do reaktywacji kajakowych imprez na orientację w Szczecinie oraz powstania nowej dziedziny orientacji sportowej i turystycznej. Bez Was nie byłaby możliwa organizacja pierwszej, jak i kolejnych imprez. Nie możemy ominąć partnerów, sponsorów i wszystkich osób wspomagają wszystkie prace organizacyjno - techniczne naszych imprez. Sponsorzy: Wydział Sportu i Turystyki oraz Biuro ds. Morskich Urzędu Miasta Szczecin, Marcin Ważny wraz z rodziną - Wypożyczalnia "Wodnik", Tomasz Deneko - "Navigar" Szczecin, Zespół Techniczno-Organizacyjny Maciej Chudzik i Dorota Furga - Chorągiew Zachodniopomorska ZHP, wsparcie Harcerski Ośrodek Morski w Szczecinie oraz Ryszard Łuczkowski CSiI "IMPULS" Szczecin, budowa tras - Robert Filipski, Hubert Świerczyński, Grzegorz Surma (Przodownicy Imprez na Orientcję PTTK), szef ratowników WOPR - Marcin Łukomski, pomoc - Jakub Maczkiewicz, Agata Łysakowska, Marcin Kaczyński, Marcin Kajzer, Marek Zbiorczyk, Marcin Gajewski, Katarzyna Kozakowska, Magdalena Burza (Wiking).

ROK 2011

Wciąż idziemy na fali. Złożyliśmy kolejne wnioski rozbudowując nasze pomysły. Zorganizowaliśmy druga edycję Pucharu Odry oraz Weekend z Wiosłem - cykl 7 imprez w kajaku w różnych miejscach Odry, Międzyodrza, jeziora Dąbie i Płoni. Imprezy były dofinansowane przez Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Szczecin. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy również wielką imprezę kajakową z cyklem dzienno-nocnych imprez na orientację, wycieczek kajakowych oraz zkoncertem zespołu szantowego "Może i My", czyli Szczecińskie Swięto Kajaków w ramach Dni Odry 2011. Impreza pomimo naprawdę nie sprzyjającej pogody była udana i z międzynarodową obsadą. Oczywiście nie byłoby jej, gdyby nie współpraca i dofinansowanie z Biura ds. Morskich Urzędu Miasta Szczecin i odbywała się jako wydarzenie towarzyszące obchodom Dniom Odry 2011.

ROK 2012

W tym roku zorganizowaliśmy trzy kajakowe imprezy na orientację. Sezon rozpoczęlismy od IV Mistrzostw Pomorza Zachodniego w Kajakowej Orientacji "MIĘDZYODRZE", z bazą w Siade Dolnym. Kolejną imprezą, tym razem w ramach Dni Odry 2012, zorganizowaliśmy IVSzczeciński Kajakowy Rajd na Orientację "POD PRĄD". Całość rywalizacji Pucharu Odry 2012, zakończyliśmy tradycyjną imprezą nad jeziorem Dąbie - III Kajakowy Rajd na Orientację "DĄBSKI AZYMUT". Na tej imprezie uczesnicy rywalizowali również o puchar Komendanta Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w Szczecinie. 

ROK 2013

Niestety, wcześniejszy rok, byl ostatnim z prowadzoną rywalizacją Pucharu Odry. W tym roku skupiliśmy się na jednej dużej imprezie na orientację w formie przygodowej. Połączyliśmy pieszo-rowerowy Orient Gryf z kajakowym "Pod Prąd", tworząc duży II Przygodowy Rajd "ORIENT GRYF". Przygotowaliśmy aż siedem tras, organizowanych w przeciągu dwóch, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Czekały na nich trasy piesze, rowerowe i kajakowe a dla hardcorowów kategoria ELITAMIX, z 80 km łączonej trasy. To była fajna impreza, niestety logistycznie jak i kadrowo bardzo rozbudowana. Również w tym roku, w wyniku naszej inicjatywy połączonej z Kociewiem, powstał Kajakowy Puchar Polski w imprezach na orientację.

OD ROKU 2014, ZAPRZESTALIŚMY ORGANIZACJI KAJAKOWYCH RAJDÓW NA ORIENTACJĘ.

 


Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.