Zobacz temat
 Drukuj temat
Kanał Drzewny trudny do przepłynięcia
wiking
Za http://kajakowy.s...Itemid=155

Złe wieści z Kanału Drzewnego na Międzyodrzu. Na bardzo ciekawym odcinku kanał jest już tak zarośnięty, że późną wiosną będzie już raczej nie do przepłynięcia. Chodzi o nieco ponad kilometrowy odcinek na wysokości wsi Dębce i Żabnica. Zaznaczyliśmy go na mapce poniżej (o kłopotach z zaznaczoną na mapce śluzą nr 6 czytaj TU).

kajakowy.szczecin.pl/cache/mapa1332317763_thumb_medium649_602.jpg

W kilku miejscach wodna roślinność korkuje kanał. Początek - patrząc od północy - nie jest jeszcze zły. Przez pasmo roślinności o długości około 30-40 metrów można się bez większych problemów przebić.

kajakowy.szczecin.pl/images/stories/kanal_drzewny3.jpg

Później jest spory odcinek czystej wody i kolejne około 10-20 metrowe pasma roślinności. Końcówka przed stykiem z kanałem prowadzącym do śluzy nr 24 jest jednak koszmarna. To około 200 metrowy, mocno zarośnięty odcinek. Początkowo w miarę łatwy do przepłynięcia jeśli trzymamy się blisko trzcin.

Dalej robi się płycej. Roślinność tworzy grubą warstwę zielska. Kajak nie płynie ale przesuwa się po nim. Nie ma mowy o wiosłowaniu. Trzeba odpychać się od dna używając wiosła jak wenecki gondolier.

Kanał przepłynęliśmy w połowie marca. Nie mam wątpliwości, że późną wiosną, kiedy roślinność będzie dużo bardziej gęsta i wysoka, kanał będzie nie do pokonania. Nie ma bowiem mowy o wyjściu z kajaka i brodzeniu (tak by przeciągnąć jednostkę przez krytyczny odcinek). Dno jest zbyt grząskie.

Przez ten fragment kanału prowadzi trasa wycieczki nr 7 z naszego przewodnika. W tej sytuacji polecamy objazd Regalicą przez śluzy 24 i 25 lub skrócenie trasy.
 
www.wiking.szczecin.pl
emerel
Potwierdzam, akurat uparłem się, żeby przepłynąć ten odcinek. W zeszłym roku nie udało się, w tym na początku marca też niezupełnie... trzeba się było opierać na wiosłach i przeciągać kajak. Na odcinku północnym (w rejonie starej przeprawy, przy palach po moście) jest dużo lepiej, nawet latem powinno się jeszcze udać. Ale szału nie ma Smutek
Jak będę miał chwilę, zaktualizuję albumy na Picasie o ostatnie wycieczki i wrzucę linka.
Edytowane przez emerel dnia 26.03.2012 20:05
 
Albertus
Potwierdzam, kanał jest faktycznie masakryczny, raz spróbowałem i dałem sobie spokój, jest tyle innych miejsc do zobaczenia

----
wirtualne biuro
 
darkos
I to jest właśnie piękne w kajakarstwie -> tyle pięknych miejsc do zobaczenia .użnie mogę się doczekać nowego sezonu .
 
Przejd do forum: